Read Plamen a květ by Kathleen E. Woodiwiss Free Online


Ebook Plamen a květ by Kathleen E. Woodiwiss read! Book Title: Plamen a květ
The author of the book: Kathleen E. Woodiwiss
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 5.70 MB
Edition: Ikar
Date of issue: October 23rd 2016
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Plamen a květ:

Na počátku slavné historické romance, která se od doby svého vydání stala žánrovou klasikou, je krásná Heather nevinnou osmnáctiletou dívkou. Ač byla zvyklá na bezstarostný londýnský život, musí po smrti rodičů posluhovat lakotné a intrikánské tetě. Shodou náhod a úkladů se jednoho večera ocitne v přístavu, kde je napůl unesena do kajuty kapitána Brandona Birminghama, který s ní – v domnění, že je prostitutka – zachází jako s každou jinou lehkou ženou. Heather se musí potupně vrátit k tetě, ale protože osudná noc nezůstala bez následků, je nakonec přinucena k sňatku s Birminghamem. Z naivní půvabné dívky se postupně stává krásná a oduševnělá žena, jejíž ženství je ještě znásobeno mateřstvím. Kouzlo její osobnosti způsobí, že se z bezohledného Brandona stává zralý a odpovědný muž, který si svou trpělivostí a oddaností nakonec získá její lásku.
Read Plamen a květ Download Plamen a květ PDF


Read information about the author

Ebook Plamen a květ read Online! Kathleen Erin Hogg was born on June 3, 1939, in Alexandria, Louisiana, she was the youngest of eight siblings by Gladys (Coker) and Charles Wingrove Hogg, a disabled World War I veteran. She long relished creating original narratives, and by age 6 was telling herself stories at night to help herself fall asleep. At age 16, she met U.S. Air Force Second Lieutenant Ross Eugene Woodiwiss at a dance, and they married the following year. She wrote her first book in longhand while living at a military outpost in Japan.

She is credited with the invention of the modern historical romance novel: In 1972 she released The Flame and the Flower, an instant New York Times bestseller that created a literary precedent. The novel revolutionized mainstream publishing, featuring an epic historical romance with a strong heroine and impassioned sex scenes. The Flame and the Flower was rejected by agents and hardcover publishers, who deemed it as "too long" at 600 pages. Rather than follow the advice of the rejection letters and rewrite the novel, she instead submitted it to paperback publishers. The first publisher on her list, Avon, quickly purchased the novel and arranged an initial 500,000 print run. The novel sold over 2.3 million copies in its first four years of publication.

The success of The Flame and the Flower prompted a new style of writing romance, concentrating primarily on historical fiction tracking the monogamous relationship between a helpless heroines and the hero who rescued her, even if he had been the one to place her in danger. The romance novels which followed in her example featured longer plots, more controversial situations and characters, and more intimate and steamy sex scenes.

She was an avid horse rider who at one time lived in a large home on 55 acres (220,000 m2) in Minnesota. After her husband's death in 1996, she moved back to Louisiana. She died in a hospital on July 6, 2007 in Princeton, Minnesota, aged 68, from cancer. She was survived by two sons, Sean and Heath, their wives, and numerous grandchildren. Her third son, Dorren, predeceased her.


Read Plamen a květ Download Plamen a květ PDF


Add a comment to Plamen a květ




Read EBOOK Plamen a květ by Kathleen E. Woodiwiss Online free

Download Plamen a květ PDF: plamen-a-kvt.pdf Plamen a květ PDF