Read Öteki Rüzgâr by Ursula K. Le Guin Free Online


Ebook Öteki Rüzgâr by Ursula K. Le Guin read! Book Title: Öteki Rüzgâr
The author of the book: Ursula K. Le Guin
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 9.43 MB
Edition: Metis Edebiyat
Date of issue: January 2012
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Öteki Rüzgâr:

"Yerdeniz'e yeniden gidip onu hala hatırladığım haliyle bulmak, ama değiştiğini ve değişmekte olduğunu görmek beni çok memnun etti."
- Ursula K. LeGuin

Yerdeniz'in son kitabı Tehanu'nun yazılışından on yıl sonra tanıdık topraklara dönüyor Ursula K. Le Guin. Kaldığı yerden devam ediyor hikayesine ama bir yandan ta başından başlıyor. Öteki Rüzgar'da yepyeni karakterlerle tanışırken bildiğimiz karakterlerin de bilmediğimiz yönlerini öğreniyoruz. Le Guin'in aşinayı yabancı, olağanı olağanüstü kılan yazarlık gücü sayesinde büyü üzerine, sonsuzluk üzerine, sonra daha basit şeyler, mesela yaşam ve ölüm üzerine uzun bir yolculuğa çıkıyoruz.
Read Öteki Rüzgâr Download Öteki Rüzgâr PDF


Read information about the author

Ebook Öteki Rüzgâr read Online! As of 2013, Ursula K. Le Guin has published twenty-two novels, eleven volumes of short stories, four collections of essays, twelve books for children, six volumes of poetry and four of translation, and has received many awards: Hugo, Nebula, National Book Award, PEN-Malamud, etc. Her recent publications include the novel Lavinia, an essay collection, Cheek by Jowl, and The Wild Girls. Forthcoming in 2012, Finding My Elegy, New and Selected Poems. She lives in Portland, Oregon.

She is known for her treatment of gender (The Left Hand of Darkness, The Matter of Seggri), political systems (The Telling, The Dispossessed) and difference/otherness in any other form. Her interest in non-Western philosophies is reflected in works such as 'Solitude' and 'The Telling' but even more interesting are her imagined societies, often mixing traits extracted from her profound knowledge of anthropology acquired from growing up with her father, the famous anthropologist, Alfred Krober. The Hainish Cycle reflects the anthropologist's experience of immersing themselves in new strange cultures since most of their main characters and narrators (Le Guin favours the first person narration) are envoys from a humanitarian organization, the Ekumen, sent to investigate or ally themselves with the people of a different world and learn their ways.

Read Öteki Rüzgâr Download Öteki Rüzgâr PDF


Add a comment to Öteki Rüzgâr
Read EBOOK Öteki Rüzgâr by Ursula K. Le Guin Online free

Download Öteki Rüzgâr PDF: teki-rzgr.pdf Öteki Rüzgâr PDF